BLOG

Ako zverejňovať otvorené dáta

Miro Babič 11. Máj 2021

To, že štátna správa a samospráva zverejňujú svoje dáta je skvelý počin, avšak často s tým ruka v ruke prichádzajú aj problémy ako tie dáta správne zverejniť.


Ako uživiť nekomerčný projekt?

Miro Babič 22. Február 2021

Pred pár dňami som mal krátku debatu s človekom, čo má veľmi slušný mediálny výtlak, kde som ho požiadal o spropagovanie UVOstatu. Na to mi kontroval veľmi dobrou otázkou, čo tým chcem dosiahnuť, aký by mal byť cieľ tej propagácie. Keďže ako spomenul, jeho cieľovka je dosť odlišná od cieľovky UVOstatu, došlo mi, že by to bolo dosť zbytočné, asi ako necielená reklama na facebooku.


Keď obstarávanie neprináša žiadnu úsporu

UVOstat 14. Január 2021

Jedným z účelov verejných obstarávaní je efektívne nakúpiť tovary či služby za čo najvýhodnejších podmienok. Po porovnaní vyhlásených a uzavretých obstarávaní však vidno, že nie vždy to tak je.


Ako voľby a COVID-19 ovplyvnili zamestnanosť v štátnej správe

Uvostat 4. Máj 2020

Vďaka spracovávaniu výberových konaní z portálu slovensko.sk môžeme sledovať kam a v akom objeme prijímajú štátne inštitúcie zamestnancov. Taktiež to je možnosť sledovať ako rýchlo štátna správa reflektuje aktuálne dianie v krajine, v tomto prípade voľby a pandémiu.


Životný cyklus jedného hoaxu

Miro Babič 30. Marec 2020

Pred niekoľkými dňami sa UVOstat stal prvý krát nástrojom na zdieľanie nepravdivých informácií, tzv. hoaxov, čo je zároveň unikátna možnosť zanalyzovať ako prebieha samotné zdieľanie jedného hoaxu.


Tri roky UVOstatu - na čom to beží

Miro Babič 6. Január 2020

Posledný diel blogov ku tretiemu výročiu portálu UVOstat bude venovaný tým, ktorých zaujíma, na akej technológii beží celý portál a na aké technické úskalia som po ceste narazil.


Tri roky UVOstatu - prevádzka, nápady, spolupráce

Miro Babič 19. November 2019

V prvej časti blogu ku tretiemu výročiu portálu UVOstat som spomínal, čím som si musel prejsť, kým som portál dal do použiteľnej podoby. Druhá časť bude aj o tom, že prevádzka takéhoto portálu dá viac zabrať ako prvotný štart.


Tri roky UVOstatu - prečo a ako vznikol

Miro Babič 5. November 2019

V novembri 2019 to budú tri roky od spustenia prvej verzie portálu UVOstat.sk a preto som sa v sérii blogov rozhodol priblížiť, čo všetko stálo a stojí za jeho prevádzkou.


Kam idú peniaze zo zdravotníctva?

Uvostat 12. Júl 2019

Od roku 2014 sa vo verejných obstarávaniach v zdravotníctve otočilo necelých 2,2 miliardy EUR. Pozreli sme sa na to, ktoré firmy z nich profitovali a ako s nimi hospodárili nemocnice, či poisťovne.


Kto s kým v štátnych IT súťažiach

Uvostat 28. Apríl 2019

V dodávke IT tovarov a služieb pre štát sa už otočilo niekoľko miliárd EUR s často neuspokojivými výsledkami, preto sme sa pozreli kto z nich profituje a s kým súťaží.


To najzaujímavejšie z verejných obstarávaní za rok 2018

Uvostat 4. Február 2019

Počas roka 2018 portál UVOstat.sk narástol do počtu užívateľov a vďaka tomu sa dajú spraviť relevantnejšie štatistiky čo ľudí najviac zaujímalo z verejných obstarávaní.


Ako elektronicky založiť s.r.o. cez slovensko.sk

Uvostat 23. Marec 2018

Web slovensko.sk ako ústredný portál verejnej správy (ďalej UPVS) by mal slúžiť občanom na uľahčenie vybavenia všemožných úradných záležitostí z pohodlia domova. Skúsili sme preto ako náročné je cez UPVS založiť novú spoločnosť s ručením obmedzeným bez návštevy úradov.


Porušuje Národná diaľničná spoločnosť zákon?

Uvostat 1. Február 2018

Národná diaľničná spoločnosť je verejný obstarávateľ, ktorý ročne preinvestuje niekoľko stoviek miliónov EUR. Avšak podľa centrálneho registra zmlúv nie je vždy jasné, kam milióny idú.


NDS

Prehľad výberových konaní za rok 2017

Uvostat 18. Január 2018

Každý mesiac ponúkame infografiku výberových konaní za predchádzajúci mesiac. K novému roku sme však pripravili kompletný prehľad za rok 2017.


Infografika výberových konaní za December 2017

Uvostat 6. Január 2018

Infografika výberových konaní za December 2017, ktorá ponúka stručný prehľad kde štát hľadal zamestnancov posledný mesiac v roku.


Infografika výberových konaní za November 2017

Uvostat 7. December 2017

Infografika výberových konaní za November 2017, ktorá zobrazuje kde a za akých podmienok sa snažia štátne inštitúcie prijať nových ľudí.


Infografika výberových konaní za Október 2017

Uvostat 16. November 2017

Aktualizovaná infografika výberových konaní, ktorá zobrazuje kde a za akých podmienok sa snažia štátne inštitúcie prijať nových ľudí.


Župy a ich verejné obstarávania. Ako hospodária?

Uvostat 2. November 2017

Keďže sa blížia voľby do samosprávnych krajov, pripravili sme analýzu, čo, ako a za koľko obstarávali jednotlivé župy od roku 2014 (Úrad pre verejné obstarávanie poskytuje údaje v strojovo spracovateľnej forme s najskorším dátumom uverejnenia vo vestníku od roku 2014).


Infografika výberových konaní za September 2017

Uvostat 12. Október 2017

Z výberových konaní sa dá dozvedieť veľa zaujímavých informácií, preto sme pripravili prehľadnú infografiku za mesiac September 2017.


Ako vznikol notifikátor výberových konaní

Miro Babič 3. Október 2017

Od 1.júna 2017 Slovenská Republika uverejňuje všetky výberové konania v registri na stránke slovensko.sk, avšak počas implementácie nového registra sa akosi zabudlo na funkciu upozornení pre záujemcov.


Fraška menom "obstarávanie IT tovarov a služieb"

Uvostat 14. Máj 2017

Súťaže pri verejnom obstarávaní softwarových riešení, či nákupu hardwaru by mali priniesť konkurenciu a s ňou najlepšie ceny. Po bližšom pohľade na štruktúru vlastníkov jednotlivých súťažiacich však občas vyvstanú pochybnosti, či tá konkurencia nie je len proforma.


Gastráčový biznis za verejné peniaze

Uvostat 17. Marec 2017

Slovenský zákonník práce prikazuje zamestnávateľom zabezpečiť stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Keďže veľká časť zamestnávateľov nemá kapacity, či financie na prevádzkovanie vlastnej kuchyne a jedálne, do hry vstúpili emitenti stravných lístkov, ktorí majú z tohto zákona veľmi výnosný biznis.


Čo majú spoločné SNS a Železničná spoločnosť Slovensko?

Uvostat 8. Marec 2017

V januári predseda SNS v televízii potvrdil, že má priamy vplyv na fungovanie Železničnej spoločnosti Slovensko (ŽSSK). Za fungovanie dopravcu zodpovedá ministerstvo dopravy, preto sa pozrime, čo môže byť za snahou SNS riadiť túto spoločnosť.


Ako obstaráva Všeobecná zdravotná poisťovňa

Uvostat 2. Marec 2017

Naša najväčšia zdravotná poisťovňa podľa auditu firmy Deloitte z roku 2016 dosiahla rekordnú stratu. Na základe tohto hospodárskeho výsledku poisťovňa pripravila ozdravný plán, ktorý vyvolal v médiach slušný rozruch. Pozrime sa však na to ako VŠZP obstaráva, či by nebolo vhodné začať ozdravovanie týmto smerom.


Podporte UVOstat pre dobrý pocit, prémiové funkcie a všetko bez reklám.

Become a patron button@2x
×